Proč pít pivo?

Všichni si rádi v pátek večer vyrazí, aby si dali pár piv, a to nejen aby se zchladili, ale aby si užili i čas strávený s přáteli.  To vše přesto, že většina lidí si ani neuvědomuje jaké zdravotní výhody má umírněné pití piva. Takže, až si příště objednáte pivo, vzpomeňte si, že jsou tu důležité zdravotní výhody, které tím získáváte.

1. Pivo je skvělý vitamínový nápoj

Většina lidí si myslí, že pivo je jen nápoj vhodný k ochlazení se a k opití. Nic méně, pivo obsahuje vysoké množství vitamínu B a C. Navíc také obsahuje významné množství hořčíku, draslíku, biotinu a selenu.

2. Pivo prospívá vašemu srdci

Velké množství vědeckých studií prokázalo, že umírněné pití některých alkoholických nápojů, mezi nimiž je i pivo snižuje riziko srdeční příhody. Tyto studie ukazují, že lidé, kteří umírněně pijí pivo mají o 40% až 60% nižší riziko srdeční příhody než lidé, kteří pivo vůbec nepijí.

3. Pivo snižuje cholesterol

American Dietetic Association (ADA) zveřejnila studii ukazující, že mírná konzumace piva prospívá našemu zdraví, a to víc než konzumace jiných druhů alkoholických nápojů. Podle této studie zvyšuje pivo hladinu HDL (dobrého) cholesterolu a snižuje hladinu LDL (špatného) cholesterolu. Přiměřené pití piva může snížit hladinu „špatného“ cholesterolu o deset až dvacet procent.

4. Pivo je prevence proti ledvinovým kamenům

Jen se zamyslete nad tím, co se stane, když vypijete pivo. Pocítíte potřebu jít na malou. Je jasné, že pivo má diuretické schopnosti a napomáhá vyplavování látek, z nichž se tvoří ledvinové kameny. Studie ukázaly, že lidé, kteří pivo umírněně pijí, snižují riziko vzniku ledvinových kamenů o 41%.

5. Pivo je prevence proti mrtvici

Vedle toho, že je pivo dobré pro činnost srdce, je známé, že umírněné pití piva je prevencí proti vzniku krevních sraženin v těle. Je známé, že krevní sraženiny blokují tepny na několika místech těla, včetně srdce a mozku. Jsou-li tepny zablokovány, výsledkem je mrtvice.

6. Pivo redukuje záněty

Pokud hodně sportujete, měli byste do svého pitného režimu rozhodně zařadit nealkoholické pivo. Tvrdí to alespoň studie z roku 2009, která zkoumala vliv nealkoholického piva na zdraví téměř tří stovek účastníků mnichovského maratonu. Vědci při ní zjistili, že konzumace nealkoholického piva velmi významně redukuje zánětlivé procesy a infekce, které se u sportovců po maratonském běhu mohou objevit. Skupina sportovců, která denně popíjela místo piva placebo, měla o dvacet procent vyšší výskyt zánětlivých onemocnění. Navíc na tom konzumenti nealkoholického piva byli lépe i z hlediska závažnosti průběhu onemocnění. Vědci předpokládají, že je tomu tak díky polyfenolům, které pivo obsahuje.

7. Pivo je dobré pro vaše kosti

Velmi jistá cesta ke konstantnímu  posilování kostí je umírněné pití piva. Je to proto, že pivo obsahuje velké množství křemíku a tedy prakticky každá sklenice piva zvyšuje hustotu kostí.  Platí, že piva vyrobená z většího množství sladu mají větší objem křemíku.

8. Pivo zlepšuje kongitivní (poznávací) funkce

Výzkumníci tvrdí, že pivo je skvělé pro životně důležité částí těla.  Několik výzkumů si všímá, že umírnění pití piva rozvíjí kongitivní funkce lidí, zejména žen.  (Základní kongitivní funkce jsou paměť, pozornost a koncentrace, rychlost zpracování informací, exekutivní funkce včetně emocionální seberegulace, řeč a prostorová orientace.)  Umírněné množství je někde mezi jedním až šesti pivy týdně.

9. Vyhněte se diabetu pitím piva

Toto je jeden z nejdůležitějších důvodů proč byste měli umírněně pivo pít. Důvod, proč můžete předejít cukrovce pití piva je jednoduchý. Je prokázáno, že pivo snižuje hladinu cukru v krvi lidí, kteří jej pijí. Studie ukázali, že lidé, kteří pijí pivo snižují riziko rozvoje diabetu o 25%.

10. Pivo snižuje stres

Je známé, že stres snižuje obranyschopnost organizmu a způsobuje pokles imunity. Studie jihočeských lékařů ukázali, že  při umírněném pití piva obranyschopnost  organizmu stoupla.

A kolik je tedy umírněné množství piva?

Odborníci se shodují, že dávky alkoholu přesahující 60mg alkoholu pro muže a 40mg alkoholu pro ženy našemu organizmu neprospívají. Jedno pivo je cca 20mg až 30mg alkoholu. A tedy jednoduchý návod je:

2 velká piva denně pro muže a 2 malá piva denně pro ženy

Zdroje: